Oetzi – człowiek z lodowca

Standardowy

oetzi19 września 1991 roku Helmut i Erika Simonowie wracali z pieszej wycieczki w Alpy, na pograniczu Austrii i Włoch. Schodząc z gór ujrzeli wystające spod lodu głowę i ramiona. Początkowo uznali, iż są to zwłoki tragicznie zmarłego turysty. W rzeczywistości odkryli coś o wiele bardziej niezwykłego…

Podczas próby wydobycia ciała ratownicy zniszczyli resztki ubrania, złamali łuk myśliwski oraz nieco naruszyli zwłoki, gdyż podobnie jak niemieccy turyści sądzili, że jest to ofiara jednej z ostatnich lawin. Dopiero naukowcy z uniwersytetu w Innsbrucku potrafili docenić wagę znaleziska.

Przeprowadzone analizy wykazały, iż Oetzi (nazwany od Doliny Oetztalskiej w pobliżu której został znaleziony) żył około 3300 lat p.n.e., miał około 160 cm wzrostu, ważył około 50 kg, był szatynem, miał brązowe oczy, grupę krwi „0” oraz cierpiał na nietolerancję laktozy. Zmarł najprawdopodobniej w wyniku ran odniesionych w walce z innymi ludźmi, w tym rany pochodzącej od strzały mając 40–53 lat.

Na jego ciele stwierdzono 59 tatuaży. Wzory te być może określały przynależności Oetziego do plemienia lub miały znaczenie religijne. Natomiast ostatnim posiłkiem, który spożył było mięso jelenia i kozicy, roślinne korzonki, owoce i ziarna, które najprawdopodobniej zostały spożyte w formie chleba.

Nietrudno odgadnąć, iż tuż po odkryciu stał się atrakcją turystyczną, a także przyczyną spektakularnego procesu sądowego pomiędzy władzami przygranicznych regionów Austrii i Włoch. Ostatecznie uznano, że miejsce to znajduje się na terenie Włoch. W lutym 2011 roku przeprowadzano rekonstrukcję twarzy mumii za pomocą metod stosowanych w kryminalistyce. Najprawdopodobniej właśnie tak wyglądał tuż przed śmiercią.

oetzi_reconstruction

The following two tabs change content below.

Ostatnie wpisy Patryk Gęsicki (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>