Od czego wzięły się herb i barwy FC Barcelony?

Standardowy

Herb

Pierwszą wersją klubowego herbu był zaadoptowany symbol Katalonii z koroną i nietoperzem. Kilka lat później do herbu włączono dwie gałązki: laurową i palmową, a następnie dotychczasowe logo wkomponowano w okrągłą obwódkę z nazwą i rokiem założenia klubu. W 1910 roku ogłoszono konkurs na nowy herb. Zwycięskim projektem okazał się pomysł Carlesa Comamali (zawodnika Barcelony w latach 1903-1912). Nowy herb miał figurę w kształcie dzbana, w którego dwóch górnych polach znajdował się krzyż świętego Jerzego (patrona Katalonii) oraz flaga Katalonii. W dolnym polu widniała piłka na tle czterech granatowych i trzech bordowych pasów. Ponadto środek herbu przecinał poziomy złoty pas, na którym widniały inicjały klubu. Od zmiany w 1910 roku następowały jedynie kosmetyczne poprawki obecnego znaku rozpoznawczego FC Barcelony.

Barwy

Historyk Ángel Iturriaga Barco twierdzi, iż istnieje siedem teorii wyjaśniających historię barw Blaugrany (blau – niebieski, grana – bordowy). Jeszcze kilka lat temu popularna była teza o zaadoptowaniu barw FC Barcelony od szwajcarskiego FC Basel gdzie grał założyciel katalońskiego klubu. Obecnie nie ma na to jednolitych dowodów. Możliwa jest także teoria mówiąca o tym, iż zarządzający klubem w latach 1903 – 1904 Arthur Witty chciał, aby Barça  „odziedziczyła” barwy koszulek po zespole rugbistów z Merchant Taylors’ School do której uczęszczał w przeszłości. Kolejna ma związek z kolorami (bordo i granat) popularnych w tamtych czasach sześciokątnych ołówków. Jeszcze inna zakłada, iż matka braci Comamala (piłkarze Blaugrany) dała swoim synom niebieską i czerwoną chustę, aby mogli rozróżnić swoje bagaże. Niektórzy nawet twierdzą, że barwy zespołu ze stolicy Katalonii mają swoje źródło w loży wolnomularskiej. Pozostałe dwie teorie są związane ze strojami Excelsioru (klub założony przez Gampera w Szwajcarii) oraz głównymi motywami flag Szwajcarii oraz kantonu Zurich (odpowiednio kolor czerwony i niebieski). Niestety żadna z nich nie została ostatecznie potwierdzona. 

Więcej informacji na temat powstania katalońskiego klubu można przeczytać w moim ostatnim artykule dla Ole.  

The following two tabs change content below.

Ostatnie wpisy Patryk Gęsicki (zobacz wszystkie)

Jedno przemyślenie na temat “Od czego wzięły się herb i barwy FC Barcelony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>