Historia Hiszpanii: Muzułmańska okupacja

Standardowy

Według znacznej części historyków Arabowie wtargnęli na Półwysep Iberyjski za namową władcy Ceuty - Juliana. Do 720 roku udało im się podbić praktycznie całą dzisiejszą Hiszpanię. Te muzułmańskie terytoria od tego czasu były znane jako Al-Andalus.

W 711 roku Tarik ibn Zijad, wódz Berberów, podlegających arabskiemu gubernatorowi Północnej Afryki, poprowadził pierwsze wyprawy do Hiszpanii. Do dziś nie wiadomo czy najeźdźcy chcieli podbić Półwysep Iberyjski, czy liczyli na łupy z tych terenów. W bitwie nad rzeką Guadalete wojska Tarika pokonały oddziały króla Wizygotów – Roderyka, a cały kraj pogrążył się w wewnętrznych walkach. Wykorzystując sprzyjającą sytuację w krótkim okresie czasu najeźdźcy opanowali niemal cały Półwysep Iberyjski. Terytoria zdobyte przez muzułmanów zostały później nazwane Al-Andalus (od określenia „Kraj Wandali”). 

Wojska arabskie próbowały również przekroczyć Pireneje, ale zostały pokonane przez Franków dowodzonych przez Karola Młota podczas bitwy pod Poitiers w 732 roku. Niemalże w tym samym czasie muzułmanie zostali powstrzymani również przez Bizancjum, które odzyskało Azję Mniejszą w 739 roku. Wraz z niepowodzeniami pojawiły się konflikty wewnętrzne. W 750 roku dynastia Omajjadów została obalona przez Abbasydów, co przyczyniło się do zwiększenia uwagi na sprawy Bliskiego Wschodu kosztem Europy. Prawie wszyscy członkowie panującej dotychczas dynastii Omajadów zostali zamordowani. Uniknął tego jedynie Abd ar Rahman I, który umiejętnie wykorzystał spory w Hiszpanii do zdobycia władzy w państwie. Założył dynastię, której członkowie nosili tytuł emira (dowódcy wiernych) lub króla (malik). Próby obalenia rodu Abd ar Rahmana I nie przyniosły oczekiwanych efektów, dzięki czemu jego dynastia przetrwała do 1031 roku.

Muzułmanie nie zmuszali również nikogo do przechodzenia na islam, ponieważ na współwyznawców nie wolno było im nakładać podatków. Niestety wobec braku pieniędzy zdecydowali się na podjęcie próby opodatkowania arabów będących potomkami miejscowej ludności. Niezadowoleni z obciążenia podatkami Muwalladowie (hiszpańscy muzułmanie) wywołali szereg rebelii. W pewnym momencie pod realną władzą emira znajdowała się jedynie centralna część Andaluzji. Wykorzystując panujący w Al-Andalus chaos chrześcijanie zaczęli posuwać się na południe. Ekspansji sprzyjała również niespokojna sytuacja w Afryce, przez co muzułmanie nie mogli skupić całych swoich sił na północy. Sytuacja uległa zmianie, gdy w Afryce nastąpił spokój, lecz nie trwało to zbyt długo… Odsunięcie od władzy prawowitego następcy tronu (Hiszama II) wywołało bunty, przez co w krótkim okresie czasu Al-Andalus rozpadło się na kilka małych państewek.

W ciągu półtora wieku (pomiędzy rokiem 1000 a 1150) na Półwyspie Iberyjskim doszło do równowagi sił chrześcijan i muzułmanów. Jednak od XII wieku nastąpiła swoista sinusoida. Przybyli z Afryki Almorawidowie opanowali znaczną część Hiszpanii, lecz nie potrafili utrzymać się u władzy. Sytuację (z marnym skutkiem) próbowali ratować Almohadzi. W 1212 roku chrześcijanie pod przywództwem Alfonsa VIII rozgromili muzułmanów pod Las Navas de Tolosa. Zdaniem wielu historyków właśnie to wydarzenie przesądziło o późniejszym losie wyznawców islamu w Hiszpanii. Ostatnim bastionem muzułmanów pozostała Grenada, której władca – Boabdil (2 stycznia 1492 roku) został wasalem króla Kastylii – Ferdynanda II. Tym samym zakończył się okres znany jako Al-Andalus.

PS okres muzułmańskiej okupacji Półwyspu Iberyjskiego jest niezwykle skomplikowany. W tym artykule został pokazany jedynie w ogromnym skrócie. Zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na ten temat zapraszam do książki Tadeusza Miłkowskiego i Pawła Machcewicza pt. „Historii Hiszpanii”. Al-Andalus jest tam wybitnie bujnie opisany na stronach od 46 do 115.

Kolejna część historii Hiszpanii zostanie opublikowana na stronie mints.blog.pl

The following two tabs change content below.

Ostatnie wpisy Patryk Gęsicki (zobacz wszystkie)

Jedno przemyślenie na temat “Historia Hiszpanii: Muzułmańska okupacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>