Słynne szkółki piłkarskie: Ajax Amsterdam

Standardowy

Wymyślony przez Rinusa Michelsa w latach 60. „futbol totalny” sprawił, iż piłka nożna stała się w Holandii sportem narodowym. Ponadto model szkolenia Ajaksu wdrożyły również AZ Alkmaar, Feyenoord, PSV, a także FC Barcelona. Przyjrzyjmy się, zatem bliżej pierwowzorowi słynnej La Masii…

U progu XXI wieku wydawało się, że inne akademie w Holandii znacznie prześcignęły swojego pomysłodawcę. Jednak w sezonie 2012/2013 roku Ajax po raz pierwszy od siedmiu lat zdobył tytuł mistrzowski. Nie bez kozery o tym mówię, gdyż końcowy sukces niebyły możliwy bez udziału swoich wychowanków. 

Wprawdzie Ajax już w 1996 roku zamienił przestarzały ośrodek szkoleniowy Voorland (Przylądek), na De Toekomst (Przyszłość), to mimo upływu lat niewiele klubów może pochwalić się tak nowoczesną akademią piłkarską. Wspomniana na samym początku La Masia (szkółka FC Barcelony) nie miałaby prawa bytu bez wychowanka Ajaksu – Johan Cruijffa (oryginalna pisownia nazwiska).  Honorowy prezes FC Barcelony (otrzymał tytuł za zasługi dla klubu) położył fundamenty pod słynną katalońską akademię wdrażając wiele rozwiązań, których uświadczył w czasie swojej kariery w Amsterdamie. Ajax i Barcelonę łączy również „żelazne” ustawienie 4-3-3 oraz pokaźny budżet akademii. De Toekomst w ciągu roku może sobie pozwolić na wydatek blisko 5 milionów euro.

De Toekomst dysponuje sześcioma pełnowymiarowymi boiskami, z czego dwa pokryte są sztuczną nawierzchnią oraz trzema mniejszymi dla najmłodszych adeptów sztuki piłkarskiej. Naturalnie jest także basen, gabinet odnowy biologicznej, sala gimnastyczna, siłownia, restauracja, sale wykładowe do zajęć teoretycznych, pracownie multimedialne i wiele wiele innych…

Dużą rolę w innowacyjności szkolenia Ajaksu ma Edwin Goedhart, który stworzył miCoach Performance Center – budynek przykryty białą kopułą przypominający nieco piłeczkę golfową. Wewnątrz znajdują się ciśnieniowe płytki, zamocowane i przesuwane kamery służące do biomechanicznej analizy techniki gry oraz sztuczna płyta boiska do gier treningowych. Na zewnątrz kolejne kamery, które zapewniają materiał potrzebny do analizy przez trenerów.

Treningi w akademii oparte są o zasadę zakładającą wszechstronny rozwój młodego człowieka. W akademii trenuje około 200 chłopców. Treningi zaczynają, gdy mają sześć, siedem lat. Drużyny tworzone są natomiast od U-9 aż do U-19. „W wieku 7-12 lat nie mam zamiaru uczyć ich umiejętności piłkarskich. Chcę u nich rozwijać każdy rodzaj koordynacji. Do osiągnięcia trzynastego roku życia 40% pracy młodego piłkarza nie jest związane z piłką. W tym czasie dużą rolę odgrywają gimnastyka i judo. Judo to nie tylko siła, walka, ale również trening mentalny. Uczysz się jak znosić porażki i przyjmować zwycięstwa. Po piętnastym roku życia zaczynają się specjalistyczne treningi piłkarskie oraz joga. Wszystko po to, by absolwent akademii był przygotowany do stania się częścią drużyny wyznającej filozofię futbolu totalnego”, powiedział trener przygotowania fizycznego Rene Wormhoudt.

Większość osób mających styczność z De Toekomst twierdzi, iż w sprawnym funkcjonowaniu szkółki kluczowa jest wzorowa organizacja. Ajax zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, którzy zajmują się tylko i wyłącznie akademią. Poza trenerami i fizjoterapeutami w De Toekomst zatrudnienie znajdują się również dietetycy, lekarze, nauczyciele, pracownicy zajmujący się stanem murawy, a nawet profesorzy i studenci Uniwersytetu Amsterdamskiego. „Ajax jest jak atrakcyjna dziewczyna, wszyscy chcą nam pomagać”, stwierdził twórca De Toekomst – Edwin Goedhart.

Sieć skautingu Ajaksu jest niesamowicie rozbudowana. Poza tradycyjnymi skautami klub współpracuje z ponad 6000 „szperaczy”, których tylko w samej Holandii jest około 70.  Potencjalne nowe nabytki akademii są obserwowane przez dłuższy okres czasu, w którym dokonuje się drobiazgowych analiz silnych i słabych stron danego zawodnika. Jednak istnieje również inna droga otrzymania „karty wstępu” do De Toekomst. Co roku odbywa się bowiem „Tydzień talentów”, dzięki czemu niemalże każdy utalentowany chłopiec może trafić do słynnej szkółki Ajaksu. W taki sposób do klubu trafili między innymi Edgar Davids i Rafael van der Vaart.

Cóż może znaczyć artykuł o akademii Ajaksu bez wypowiedzi trenerów i wychowanków jednej z najsłynniejszych szkółek piłkarskich na świecie. Na temat szkolenia młodzieży nikt nie wie więcej od Davida Endta, który w klubie z Amsterdamu pracuje już ponad 30 lat. „Nie szkolimy zawodników dla innych klubów, szkolimy ich dla siebie. Każdy klub może rozwijać młode talenty, jednak u nas równie ważna jak sam talent jest osobowość piłkarza”, powiedział.

„Najważniejszą rzeczą, jakiej możemy ich nauczyć, jest branie na siebie odpowiedzialności. Są tylko dziećmi, wobec tego nie mam zamiaru na nich krzyczeć, jeżeli pójdą do McDonalda, zamiast do domu. Sami muszą sobie uświadomić, że bycie dobrym piłkarzem oznacza dokonywanie trafnych wyborów”, dodał.

Z Davidem Endtem zgadza się były wychowanek Ajaksu – Wesley Sneijder. „Widziałem piłkarzy lepszych ode mnie, którzy opuszczali zespół w wieku szesnastu lat. Chcieli robić inne rzeczy lub zaczęły ich kręcić dziewczyny i imprezy. Cóż, moim zdaniem to nie był dobry wybór”.

Idealnym podsumowaniem materiału będą słowa byłego obrońcy, a obecnie pierwszego trenera Ajaksu – Franka de Boera z którymi ciężko się nie zgodzić: „Akademia jest sercem Ajaksu. Każdy młody chłopak widząc codziennie piłkarzy pierwszego zespołu ma motywację, by kiedyś im dorównać”. 

The following two tabs change content below.

Ostatnie wpisy Patryk Gęsicki (zobacz wszystkie)

3 przemyślenia na temat “Słynne szkółki piłkarskie: Ajax Amsterdam

  1. Nie ma się co dziwić, że nasze kluby nie osiągają takich sukcesów jak zagraniczne. Gdzie u nas można znaleźć taką szkółkę. A to co w klubach to i w reprezentacji później

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>